Wyprawa do Mauritius

0

Podróż na rajską wyspę to marzenie bardzo wielu osób, a w szczególności wycieczka na Mauritius. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo co warto zwiedzić na Mauritiusie, kiedy znudzi się już leżakowanie pod palmami i nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie.

Mauritius od a do z

Wycieczki na Mauritius z biurem podróży https://logostour.pl/kraje/mauritius to przede wszystkim wspaniałe atrakcje turystyczne, nieziemskie punkty widokowe, ogrody botaniczne i wodospady. Jest to idealne miejsce dla fotografów, którzy chcą przywieść do domu nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale również przepiękne zdjęcia.

Park Botaniczny w Pamplemousses

Miłośnicy fauny i flory koniecznie muszą zwiedzić Park Botaniczny w Pamplemousses, który znajduje się w północnej części wyspy. Bez żadnego większego problemu można tutaj dostać się lokalnym autobusem na przykład z Port Luis. Pamiętać należy o tym, że wejście do parku jest płatne i trzeba liczyć się z utratą 200 MUR, ale na szczęście będą do pieniądze bardzo dobrze zainwestowane.

Port Luis

Port Luis to obecnie najbardziej reprezentacyjna część Mauritius. Centrum handlowe jak łatwo się domyśleć jest przeznaczone dla turystów, którzy poszukują pamiątek dla całej rodziny. Mauritius jest piątym krajem na świecie, który zaczął drukować znaczki, dlatego też miłośnicy filatelistyki będą mogli wzbogacić swoją kolekcję.

Wodospady

Najpopularniejszym i najpiękniejszym wodospadem jest oczywiście Rochester. To właśnie pod nim powstał naturalny basem w którym można popływać i ochłodzić nieco swój organizm.

La Vanille Nature Park

Na wielu turystach bardzo duże wrażenie robi La Vanille Nature Park, a dokładniej mówiąc olbrzymie żółwie. W parku znajduje się ponad tysiąc masywnych żółwi, które maja ponad 100 lat i mogą przekroczyć nawet metr wysokości. Żółwie maurytyjskie to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników zwierząt. W wolnej chwili warto zwiedzić także rezerwat Rhumerie de Chamarel i Les 7 cascades. Godne uwagi jest także klifowe wybrzeże Pont Naturel i Park Narodowy Black River Gorges, który nie ma sobie równych.

Wolny rynek w Internecie, czyli kryptowaluty

0

Wolny rynek – to swoista utopia wielu przedsiębiorców. Świat, w którym nie trzeba wypełniać miliona różnych formalności, dogadywać się, słuchać władz, płacić ogromne podatki, wykazywać dochody. Czy gdzieś taki raj istnieje?

Kryptowaluty – oryginalne rozwiązanie

Otóż poniekąd tak. Dzisiaj bowiem możemy spotkać się kryptowalutami. Jest to swego rodzaju system księgowości albo mówiąc prościej – wirtualna waluta, która w świecie rzeczywistym może przekładać się na różne rzeczy. Ważne jest natomiast tutaj to, że kryptowaluty powstały niezależnie od instytucji finansowych, nie są objęte żadnym nadzorem, nie obowiązują ich klasyczne prawa. Warto zatem zgłębić się w dany temat.

Rodzaje Kryptowaluty – bitcoin i altcoiny

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, jednak oczywiście na świecie powstało już mnóstwo innych, nazywanych altcoinami. Inwestującwarto jednak wybierać te o sprawdzonej pozycji na rynku. Skąd czerpać informacje na temat tego ,w co warto inwestować, jak to zrobić? Otóż warto wejść na stronę kryptoportal.pl. Znajdziemy tam przeróżne ciekawe artykuły, informacje, wieści z giełd oraz…

Forum portalu KryptoPortal.pl

Oczywiście forum. Jak wiadomo jest to miejsce, w którym możemy się bardzo dużo nauczyć i dowiedzieć. Co ważne – nie tylko zadawajmy pytania innym użytkownikom, lecz także przeglądajmy ich rozmowy. Być może ktoś zadał już nasze pytanie albo zapytał o aspekt, o którym nawet nie pomyśleliśmy. Warto także uczyć się na błędach i sukcesach innych, gdyż wówczas sami szybko osiągniemy to, czego chcemy.

Małe i duże dzieci

0

Małe dzieci mały kłopot – duże dzieci duży kłopot. Prawda jest taka, że czy małe dzieci, czy duże rodzic zawsze musi je „brać na klatę”.

Co to znaczy „brać na klatę” ?

Każde dziecko przychodzi na świat dzięki rodzicom. Żadne dziecko się samo o to nie prosi, to rodzice sprowadzają go na ten świat i rodzice są za nie odpowiedzialnie przed Panem Bogiem, przed sobą i przed samym dzieckiem.

Odpowiedzialni rodzice, to znaczy tacy, którzy potrafią zapewnić dziecku: bezpieczeństwo, opiekę, miłość, zrozumienie, oraz godne warunki bytowe. Przy czym godne znaczy tyle co: dostatnie, schludne, spokojne.

Jakie są oczekiwania dzieci w stosunku do rodziców ?

– Dziecko w fazie niemowlęctwa gdy jest zdrowe, najedzone i ma sucho, to w zasadzie jest szczęśliwe.
– W miarę wzrostu potrzebuje co raz więcej inicjatywy ze strony rodziców. A więc przedszkolach potrzebuje od rodziców nie tylko zabawek, gotowanych zupek, lecz również wzmożonej opieki i miłości.
– W wieku szkolnym oprócz zaspokojenia standardowych potrzeb wymaga często pomocy w edukacji, a co za tym idzie wiele cierpliwości i zrozumienia ze strony rodziców, jak i zainteresowania się jego osobą w domu i poza domem.
– Nastolatek jest często wyzwanie dla rodziców i sprawdzianem dla ich rodzicielstwa. Bywa uparty, opryskliwy, arogancki, chce być samodzielny w podejmowaniu decyzji, wszechwiedzący, roszczeniowy, itd. (choć nie wszyscy młodzi tak mają).

Młody człowiek przeżywa okres buntu, potrafi popaść w złe towarzystwo, czasem opuszcza się w nauce, wagaruje, próbuje używek, przy tym nie da się naprowadzić na właściwą drogę, gdyż nie słucha rodziców. Na szczęście okres burzy hormonów mija i większość spraw wraca do normy.

Rodzice w tym okresie muszą wykazać się wielka miłością i zrozumieniem w stosunku do swojego dziecka. Posiadać duże pokłady cierpliwości i być gotowymi na pewne ustępstwa.

Lecz głównie skupić się na pomocy dziecku w przetrwaniu tego trudnego dla niego i siebie samych okresu.

– Dorosłe dziecko również wymaga miłości od rodziców, choć w innej formie niż tej, gdy było niewielkie.

Wymaga tego, by rodzic nie ingerował zbytnio w jego życie, lecz stał z boku i był obecny w jego życiu, służył radą, lub pomocą, gdy dorosłe dziecko poprosi.

To taka sielankowa wersja dorosłego dziecka. Lecz bywa i gorsza wersja, gdy dziecko zdążyło już popaść w alkoholizm, lub stało się narkomanem, znalazło się w szponach hazardu, lub nawet wkroczyło na przestępczą drogę.

Takie dziecko rodzic również musi „brać na klatę”.

Otyłość – bagatelizowany problem

0

Każdemu z nas obiło się zapewne o uszy określenie „choroby cywilizacyjne”. Określa się tym mianem schorzenia, których częstość występowania wzrasta, wraz z rosnącym uprzemysłowieniem społeczeństwa. Jedną z najbardziej powszechnych, a jednocześnie często bagatelizowanych jednostek jest otyłość.

Przyczyny jej wystąpienia mogą być różne: obciążenie genetyczne, choroby metaboliczne czy zaburzenia hormonalne. Zdecydowanie częściej jednak, mamy do czynienia z tak zwaną nadmierną podażą energii, czyli jedzeniem zbyt dużo, przy jednoczesnym ruszaniu się zbyt mało.

Problem jest niebagatelny, bowiem niewielkie zaniedbania kumulują się, a gdy dojdzie już do późnych powikłań są one często nieodwracalne. Często wymienia się tutaj choroby układu sercowo – naczyniowego oraz problemy metaboliczne, typu cukrzyca czy podwyższony poziom cholesterolu, jednak pomijane są może nie tak niebezpieczne, ale za to bardzo dokuczliwe problemy z kręgosłupem czy stawami. Otyłość może nie tylko spowodować, ale również udaremnić próby leczenia wspomnianych schorzeń.

Staw kolanowy czy biodrowy można wymienić na tak zwaną endoprotezę, jednak pomijając fakt, że nigdy nie zastąpi ona w pełni naturalnych tkanek, nadmierna masa ciała może doprowadzić do jej obluzowania, a co za tym idzie konieczności kolejnych operacji, z reguły dużo bardziej problematycznych niż pierwsza. W gabinetach lekarskich często pojawiają się pacjenci, którzy proszą o coraz to nowe leki przeciwbólowe, czy zabiegi rehabilitacyjne, jednak szerokim łukiem omijają gabinety dietetyków, baseny, czy siłownie.

Warto zwrócić uwagę, że otyłość jest problemem złożonym i tak powinna być traktowana. Zastosowanie pierwszej lepszej diety, polecanej na forum internetowym zakończy się prawdopodobnie fiaskiem i będzie skutkować zniechęceniem do podejmowania kolejnych prób zmierzenia się z problemem. Odpowiedzią jest profesjonalna pomoc dietetyka, a w uzasadnionych przypadkach opieka Poradni Chorób Metabolicznych. Ważne jest by zacząć działać wcześnie. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko, że nawet po zrzuceniu zbędnych kilogramów, pozostanie po nich pamiątka w postaci zniszczonego kręgosłupa czy endoprotezy biodra lub kolana.

Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, którym warto poddać się jesienią

0

Jesień to czas, kiedy nasłonecznienie w naszym kraju jest zdecydowanie mniejsze niż latem, czy wiosną. Jest to zatem wymarzony czas do tego, aby poddać się różnego rodzaju zabiegom, po których ekspozycja na słońce nie jest wskazana. Warto pomyśleć na przykład o kuracjach złuszczających naskórek, czy też o depilacji laserowej, na którą nie można sobie pozwolić latem.

Stosowanie na twarz peelingów chemicznych w postaci kwasów może przynosić naprawdę rewelacyjne efekty. Jest wiele rodzajów, które są przeznaczone do danego problemu, czy też typu cery. Warto wspomnieć tutaj, iż niektóre z nich mają działanie wygładzające, odmładzające, przeciw trądzikowe, czy też rozjaśniające blizny bądź przebarwienia. Warto zatem udać się do specjalisty, który dobierze stężenie kwasów, a także dostosuje odpowiedni typ. Szczególną popularnością cieszy się na przykład kwas migdałowy. Który odmładza, wygładza i widocznie rozjaśnia naskórek. Odpowiednio stosowany nie powoduje nadmiernego przesuszenia, czy łuszczenia się skóry. W przypadku zabiegów przy pomocy kwasów na pewno trzeba mieć odpowiednią wiedzę, dlatego też wato udać się z tym do profesjonalisty.

Kolejnym polecanym jesienią zabiegiem upiększającym jest mikrodermabrazja. To taki zabieg, który polega z kolei na mechanicznym złuszczaniu martwego naskórka. Tym samym skutecznie można pozbyć się zanieczyszczeń, zaskórników, a także można wyraźnie odmłodzić i wygładzić skórę. Jest ona promienna, ma zdecydowanie ładniejszy koloryt oraz lepiej przyjmuje składniki odżywcze, które zawarte są w kremach, czy preparatach pielęgnacyjnych.

Depilacja laserowa to wybawienie oraz niebywały komfort dla wielu kobiet, które nie muszą już usuwać zbędnego owłosienia. Kilka serii w zależności predyspozycji i różnych czynników zazwyczaj wystarczają do tego, aby trwale pozbyć się owłosienia na danych partiach ciała. Zabiegi skuteczne są o wiele bardziej jeśli skóra jest jasna, a włosy ciemne. W tym przypadku notuje się największą skuteczność depilacji laserowej.

Wszystkie te zabiegi łączy to, iż skóra po nich nie powinna być narażana na działanie promieni słonecznych. Dlatego też warto wykonywać je właśnie jesienią, choć mimo to nie należy też zapominać o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym.

Arytmia – co to takiego?

0

Arytmia nie jest jakąś określoną chorobą. W istocie jest to bardzo ogólne określenie na wiele różnych patologii, których wspólnym mianownikiem jest nieprawidłowa aktywność elektryczna serca. Pod tym pojęciem mogą się kryć zarówno stany łagodne, jak i bardzo poważne, zagrażające życiu choroby. Jeżeli zatem cierpi się na „arytmię” warto, dla własnego bezpieczeństwa wiedzieć o jaki jej typ dokładnie chodzi.

Na wstępie warto wspomnieć o tak zwanym układzie bodźco-przewodzącym. Ogólnie rzecz ujmując, jest to grupa elektrycznie aktywnych komórek, odpowiadająca za to by serce kurczyło się odpowiednio często i w odpowiedni sposób. Układ ten podlega pewnej kontroli układu nerwowego, jednak generalnie jest niezależny i to on właśnie odpowiada za inicjowanie poszczególnych skurczów serca.
Zaburzenia rytmu, czyli wspomniane arytmie, możemy podzielić na kilka grup. Po pierwsze nieprawidłowa może być praca tak zwanego węzła zatokowo – przedsionkowego, czyli naturalnego rozrusznika serca. Może on inicjować skurcze serca zbyt wolno, mówimy wtedy o bradykardii zatokowej lub zbyt szybko, mamy wtedy do czynienia z tachykardią zatokową.

Innym problemem może być zaburzenie przewodzenia, już powstałego impulsu przez kolejne elementy układu bodźco-przewodzącego. Mówimy wtedy o tak zwanych blokach.

Praca serca może być nieregularna, czyli niemiarowa. Innymi słowy poszczególne skurcze występują w nierównych odstępach czasu. Jednym z najczęstszych stanów chorobowych, w których dochodzi do niemiarowości jest tak zwane migotanie przedsionków. Jest to choroba niebezpieczna, ale nie dlatego, że serce nie pracuje równomiernie, ale dlatego, że w nieprawidłowo pracujących przedsionkach, de facto nie kurczących się wcale, może powstać skrzeplina, która po oderwaniu się od ich ściany staje się przyczyną zatoru, którego konsekwencją może być na przykład zawał mózgu. Dlatego też w leczeniu podstawowe znaczenie mają tutaj leki zmniejszające krzepliwość krwi.

Zaburzenia rytmu serca mogą również występować w sposób niestały. Pojawiać się na chwilę i znikać. Sprawia to, że są bardzo trudne do wykrycia w zwykłym EKG, dlatego też często w diagnostyce stosuje się tak zwane badanie Holter-EKG, polegające na całodobowej rejestracji czynności serca, przy pomocy specjalnego, noszonego przez pacjenta aparatu. Czasami jednak zaburzenie pojawia się tak rzadko, że potrzeba kilku prób, by je uchwycić na zapisie i zdiagnozować.

Ogólnie warto pamiętać, że jeżeli chorujemy na „arytmię”, to zdecydowanie powinniśmy wiedzieć, chociażby ogólnie, o jaki jej typ dokładnie chodzi. Bardzo uprości to rozmowę z lekarzem, a w przypadku stanów nagłych może nawet uratować życie.

Dziecko i kot pod jednym dachem – praktyczne porady

0

Młodzi rodzice bardzo często zastanawiają się, w którym momencie życia dziecka warto powiększyć rodzinę o zwierzę domowe. Nie od dziś wiadomo, że dzieci wychowujące się w domach, w których mieszkają zwierzęta są odważniejsze, śmiałe i bardzie uczuciowe oraz altruistyczne. A także bardziej odpowiedzialne. Zwierzę stanowi uzupełnienie rodziny i domu, wprowadza do niego radość i uśmiech. Często także mamy do czynienia z sytuacją, w której to dziecko staje się nowym członkiem rodziny, w której mieszka już zwierzę, na przykład kot. Stare przesądy, że koty duszą dzieci podczas snu i są powodem poronień ciąży przez kobietę odeszły do lamusa. Kot to fantastyczny towarzysz rodziny, w tym dziecka. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, aby kontakty dziecka i kota układały się poprawnie.

Kot to nie zabawka. Należy wpoić tę zasadę dziecku. Rodzice często boją się, aby kot nie skrzywdził dziecka. Tymczasem w przypadku domowego, odpowiednio zasymilowanego kota takie prawdopodobieństwo jest małe. Większe szanse natomiast ma dziecko, które może niechcący i nieświadomie skrzywdzić kota, na przykład ciągnąć go za uszy czy też ogon. Dziecku należy tłumaczyć, że kot to nie zabawka i czuje tak samo jak ludzie. Ponad to nigdy nie zostawimy małego dziecka i kota samych. To logiczne, ze względu na bezpieczeństwo obu istot.

W przypadku kotów, w których domach pojawiło się niemowlę warto pamiętać o odpowiednim zapoznaniu kota z zapachem dziecka, na przykład poprzez danie mu jego kocyka. Kot wówczas pozna zapach maleństwa, a drzemka na puchatym kocyku sprawi, że zapach ten będzie mu się fantastyczne i pozytywnie kojarzył. Warto także zadbać o emocje kota, tak aby nie poczuł się odsunięty. Jeśli dotychczas dużo czasu spędzaliśmy na przytulaniu naszego pupila, nie rezygnujmy z tego ze względu na dziecko. Wpłynie to pozytywnie na ich wzajemne kontakty w przyszłości. Kot widząc, ze domownicy dbają o dziecko, równocześnie nie zapominając o nim, potraktuje malucha jako ważnego członka domowego stada, którego należy otoczyć opieką.

Najlepsze przyprawy i trawy dla herbaty

0

Herbata to najdawniejszy napój w świecie. On leczy, nadaje sił i podejmuje humor. Efekt możemy wzmocnić, dodawszy smaczne pożyteczne trawy dla herbaty. Cienki aromat, co rodzi się, krzepi ciało i duszę.

1. Mięta

Zapewne, to najpopularniejsza i dostępna dokładka. Taki napój rekomendują pić wieczorem. On uspokaja, pomaga fest usnąć, zapomniawszy o problemach i kłótniach. Miętowa herbata środek od przyrody.

2. Anyż

O pożytecznych właściwościach anyżu było wiadomo jeszcze dawnym Rzymianom. Olejki eteryczne, które w nim mieści, pomagają sprawić się z chorobami. Herbata aniżowa jest efektywna przy dy kaszlu i stracie głosu. On polepsza trawienie, metaboliczne procesy i apetyt.

3. Cytryna

Ta cytrusowa zawiera witaminę С. Ona jest bogata na witaminy grupy A i B mineralnei sole. Cytryna ma silne antyseptyczne działanie, gorącą herbatę z cytryną rekomendują przy chorobach gardła.

4. Tymianek

Herbata z tymiankiem ma nie tylko wytworny aromat, ale i masę pożytecznych substancji, które dobroczynnie zaznaczają się na pracy endokrynnego systemu i trzustki. Tymianek jest zwłaszcza dobry w połączeniu z czarną herbatą. On doskonale sprawia się z apaleniem krtani.

5. Suszone jagody borówki

Borówkowa herbata ma bakteriobójcze właściwości, podwyższa immunitet, pomaga wyprowadzać z organizmu lesze i toksyny, podwyższa mózgową aktywność. Ona jest polecana ludziom z cukrzycą, ponieważ pozwala szybko normalizować poziom cukru w krwi. Regularny użytek borówkowej herbaty normalizuje poziom cholesterolu w krwi.

6. Imbir

Tradycyjnie imbir dodają do zielonej herbaty. Ona sprzyja odchudzaniu, polepszy proces metabolizmu, ma przeciwzapalne i uspokajające właściwości.

7. Jaśmin

Zielona czy czerwona herbata z kwiatami jaśminu dobroczynnie wpływa na centralny układ nerwowy. Zestaw unikalny witaminów i minerałów pomaga zdjąć bóle głowy, podwyższa potencję.

8. Cynamon

Herbata z cynamonem bardzo dobroczynnie wpływa na proces trawienny. Czyni antyseptyczny, pobudzający i tonizujący efekt. Czarna herbata pomaga zwiększyć umysłowe zdolności organizmu, działa jak przeciwgorączkowy i antybakteryjny środek.

9. Nagietek

Herbata z nagietkiem toprzeziębienia klasyka. Ona ma bakteriobójcze właściwości, zdejmuje ból w gardle przy anginie, zapaleniu gardła i drugich chorobach górnychdróg oddechowych. Czyni uspokajające działanie, pomaga leczyć bezsenność.

10. Poślubnik

Herbata z poślubnikiem jest polecana ludziom ze zniżoną hemoglobiną. On doskonale ponawia wątrobę, wyprowadza toksyny, podwyższa immunitet.

Od projektu do wymarzonego domu

0

Marzenia Polaków są dość prozaiczne: dobra praca, samochód i własny dom. Do pierwszych dwóch z wymienionych rzeczy udaje nam się dochodzić zazwyczaj dość szybko, natomiast droga do posiadania własnego gniazdka bywa niestety dużo dłuższa. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że budowa domu to przedsięwzięcie ogromnej rangi
 i oprócz odpowiedniego nakładu funduszy, będzie wymagać z naszej strony dość sporego zaangażowania.

Od czego zacząć…

Kiedy tak zwana klamka zapada i decyzja o budowie domu zostaje podjęta, zastanawiamy się co dalej. Oczywiście najważniejsze jest miejsce, na którym owy dom będzie powstawał, więc kolejnym krokiem będzie zdecydowanie jego nabycie. 
W momencie kiedy staniemy się szczęśliwymi posiadaczami działki, można śmiało przejść do procesu planowania, jak powinien wyglądać dom naszych marzeń.

Na co zwrócić uwagę

W wizualizacji własnych oczekiwań pomogą nam na pewno projekty gotowe, jednak z racji tego, że jest ich cała masa, często rozkładając bezradnie ręce, zastanawiamy się, jaki projekt domu wybrać? Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę i jakie są kryteria, które powinniśmy uwzględnić przeglądając projekty gotowe. Kiedy będziemy mieć świadomość tego, co jest istotne, cały proces znalezienia domu idealnie odpowiadającego naszym potrzebom i oczekiwaniom, będzie dużo łatwiejszy.

Jak wybrać projekt domu?

Kiedy zastanawiamy się, jaki projekt domu wybrać, powinniśmy przeanalizować konkretnie potrzeby osób, które w nowy miejscu zamieszkają. Warto zacząć od oszacowania ilości nowych domowników, bowiem to będzie miało decydujący wpływ na wybór metrażu, który zapewni komfort mieszkania. Oprócz samej ilości, niezbędna jest także już wcześniej wspomniana kwestia ich potrzeb. Dzieciaki bowiem zaczną na pewnym etapie rozwoju domagać się własnych pokoi, natomiast salon okaże się niezbędnym miejscem do przyjęcia gości. Na to, jaki projekt domu wybrać, będzie miał wpływ także styl naszego życia oraz konkretne zainteresowania. Garaż okaże się niezbędny dla miłośników wycieczek rowerowych, natomiast pokój gościnny stanie się ważnym pomieszczeniem dla osób towarzyskich.

Zanim więc zdecydujemy się na coś konkretnego, musimy zdefiniować w sposób najbardziej precyzyjny, czego potrzebujemy. Tylko wtedy wybrany projekt domu będzie trafny, a mieszkanie w nowym gniazdku komfortowe i przyjemne.

Miłość do samego siebie, lub brak miłości do własnej osoby

0

Lubić samego siebie to wielkie szczęście i niektórzy ludzie posiadają w sobie taką miłość w stosunku do własnej osoby. Inni wprost przeciwnie mało że nie pałają miłością do siebie, to na dodatek nienawidzą siebie za wszystko.

Kochać siebie zdrową, rozsądną miłością oznacza, że jesteśmy dla siebie najlepszym przyjacielem i życzymy sobie jak najlepiej:

– potrafimy akceptować siebie razem z wszystkim zaletami i wadami
– mamy dla własnej osoby dużo tolerancji
– nie rozpamiętujemy porażek
– nie użalamy się nad swoimi błędami
– potrafimy wiele sobie wybaczyć
– jesteśmy w stosunku do siebie pobłażliwi
– nie katujemy się oskarżeniami
– nie wytykamy sobie błędów
– dbamy o własne ciało i jego potrzeby
– czujemy swoją wartość
– nie czynimy sobie krzywdy duchowej i moralnej

Miłość do własnej osoby jest rzeczą dobrą i bardzo budującą, byle tylko nie była przerośnięta. Trzeba więc baczyć na to, aby nie popaść w samouwielbienie i egoizm. Gdy brak nam miłości do własnej osoby, wtedy nie lubimy siebie i wszystko nam w sobie przeszkadza i nas drażni:

– nie zauważamy u siebie zalet i nie wierzymy innym świadczącym o naszych zaletach
– szukamy w sobie wad i je nieproporcjonalnie wyolbrzymiamy
– jesteśmy surowi w stosunku do siebie i katujemy się własną krytyką
– nieustannie rozpamiętujemy nawet niewielkie niepowodzenia i porażki
– użalamy się wciąż nad sobą i swoimi błędami
– mamy trudność z wybaczeniem sobie nawet najdrobniejszego uchybienia
– wiecznie oskarżamy się o wszystko
– mało dbamy o własne przyjemności sądząc, iż na nie nie zasługujemy
– dysponujemy niskim poczuciem własnej wartości uważając, że jesteśmy do niczego
– mamy przekonanie, że nie ma w nas niczego dobrego, porządnego, ładnego, ciekawego

Takie podejście do własnej osoby jest bardzo niewłaściwe, niezdrowe i destrukcyjne. Świadczy o tym, iż nie szanujemy i nie lubimy siebie. Posiadamy wielki deficyt w sferze własnej wartości, a nawet godności. Jesteśmy ciągle z siebie niezadowoleni i w sumie nieszczęśliwi. A od tego już tylko krok do załamania nerwowego.

Dlatego warto od ręki rozpocząć działania w celu zbudowania poczucia własnej wartości. Podjąć takie działania można pod przewodnictwem psychologa, lub też samodoskonaląc się przy pomocy fachowej lektury. Najważniejszym jest to, by zacząć coś robić w kierunku zbudowania poczucia własnej wartości. Gdy takie poczucie w sobie wypracujemy, wtedy automatycznie wzrośnie w nas miłość do samego siebie.

ZOBACZ TEŻ